Detaylar

Kategori Edebiyat / İnceleme-Araştırma
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 95.00
Format Kitap
Barkod 9789944425841
Yayın Tarihi 2018-02-05
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 616
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 240

Batılılaşma ve Türk Edebiyatı - Lale Devri'nden Tanzimat'a Yenileşme

Osmanlı yöneticileri, XVIII. asrın başlarında, askerliğe, bilime ve tek­nolojiye dair yeniliklere yönelirken, farkında olmadan, hayatın her alanında ve sanatta Batılılaşmaya da kapı aralamışlardır.

Böylece, hem fizik hem estetik bir değişim süreci, aynı zamanda başlamıştır. Bin yıldır içinde yaşanılan kültürden bir başka kültüre geçilmektedir. Ne var ki, sanatın, özellikle edebiyatın akşamdan sabaha değişmesi söz konusu değildir. Bir yaşama üslûbunun ifadesi olarak edebiyat; dünden bugüne, bugünden yarına, duraksız bir yolculuktur.

Öyleyse, Tanzimat'tan sonra ortaya çıkan edebiyat, eğer yeni ise, sürecin, muhakkak, daha öncesinin olması lazımdır. Bu durumda; edebiyatla Batılılaşma arasındaki münasebet, sanıldığından daha sıkıdır ve yenileşme, şimdiye kadar söylenegelenden çok daha erken bir dönemde başlamıştır.

Batılılaşma ve Türk Edebiyatı, bir bakıma, bu düşüncelerin izinin sürülmesinden doğmuştur. Kitapta, Batılılaşmanın ilk somut belirtilerinin görüldüğü XVIII. yüzyıl başlarından yeni bir dünya görüşünün ve edebiyatın ortaya çıktığı XIX. yüzyıl ortalarına kadar geçen yaklaşık 150 yıl; Uyanış, Yenileşme, Batılılaşma adlarını taşıyan üç ana bölüm hâlinde incelenmektedir.

Batılılaşma ve Türk Edebiyatı;
2008 yılında; Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin İnceleme Eseri Ödülü'nü,
2009 yılında; Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)'nin Üniversite Ders Kitapları Kayda Değer Telif
Eser Ödülü'nü kazanmıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Ali Budak

Satış

% 20
indirim
76.00
Liste Fiyatı : 95.00
Kazancınız : 19.00
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim