Detaylar

Kategori Tarih
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 65.00
Format Kitap
Barkod 9786054921188
Yayın Tarihi 2014-09-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 262
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Gazneliler - Siyaset, Teşkilat, Kültür

Bu eserde Orta Çağ Türk devletlerinden biri olan Gazneliler (963-1186) hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Gazneliler Devletinin kuruluş döneminde çevrede bulunan devlet ve emîrlikler de gözden geçirilmiştir.
Gazneliler hakkında yazdığımız makalelerden oluşan bu eserde Gazneli hanedanının kurucusu Sebükteginin, oğlu Mahmûda devlet yönetimi hakkında vermiş olduğu ve bugün için de değerini koruyan nasihatler (Pend-nâme) de bulunmaktadır. Türk-İslâm dünyasının müstesna devlet adamlarından biri olan Sultan Mahmûd Kuzey Hindistana yaptığı seferler nedeniyle gazi lakabıyla anılmış, daha sonraki yüzyıllar içinde İran edebiyatında meşhur bir şahıs, adalet ve insaf timsali olarak yer almıştır. Öte yandan Gazneli Devleti ordusunda yer alan Hintliler de bu araştırmada zikredilmiştir.
Gazneliler Hindistanın kuzeyine yaptıkları akınlar (gaza) ile bu bölgede İslâmın yayılmasına sebep olmuş, yıllar sonra Pakistan Devletinin kurulmasında önemli rol oynamışlardır.
Elinizdeki kitap, okuyucuya, Gazneliler Devletinin siyasî tarihinin yanı sıra teşkilâtı, imar ve kültür faaliyetleri hakkında devrin kaynaklarına dayanılarak yeni bilgiler sunmaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Erdoğan Merçil

Satış

% 20
indirim
52.00
Liste Fiyatı : 65.00
Kazancınız : 13.00
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim