Detaylar

Kategori Felsefe
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 40.00
Format Kitap
Barkod 9786054921201
Yayın Tarihi 2014-04-17
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 160
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 125 X 195

Karl Jaspers - Felsefesine Giriş

Karl Jaspers birbirlerinden farklı biçimlerde insanın varlık tarzlarını belirler. Varolma (Dasein) olarak insan, başta psikoloji, sosyoloji ve antropoloji olmak üzere çeşitli bilim dalları tarafından bir araştırma nesnesi olarak ele alınır. İnsan, bu bilimlerin ortaya koyduğu bilgiyle bilinebilir-kavranabilir bir özelliğe sahiptir; ancak Jasperse göre insan, temelde kendisi hakkında bildiğinden ve bilinenden daha fazladır. Varoluş (Existenz) her türlü nesnelliğin ötesinde insanın asıl gerçek varlığıdır ve felsefe yapmanın konusudur. Varoluşun kendisine özgü bir dili vardır. Bu, işaretler (signa) dilidir. İnsan kavramla açıklanabilir bir yapıdan varoluş olarak işaretlerle kendisini aydınlatma sürecine girmektedir.
Varoluş, işaret dillerinden iletişim, sınır durumlar ve özgürlük sayesinde kendisini aydınlatmaktadır. Varolma (Dasein) olarak insan, sınır durumlar içerisinde varoluşunun farkına varır. Sınır durumlar, mümkün varoluşu sarsar ve uyandırır. Mümkün varoluşun uyanması, sınır durumların asıl işlevidir. Sınır durumları tecrübe etmek ve varoluş içinde olmak aynı şeydirler.
Varoluşsal iletişim kendi varoluşlarını arayan iki insan arasındaki iletişimdir. Yalnızlık, açık olma ve sevenlerin savaşımı bu iletişim içinde yer alan özelliklerdir. Varoluşsal iletişimde insanın bir başkasıyla özgür olması söz konusudur.
Karl Jaspersin varoluş aydınlanmasının asıl işareti olarak belirlediği özgürlük, varoluşu gerçekleştirmektedir. İnsanın varoluşunun gerçekleşmesi onun özgür olması anlamına gelmektedir. Özgürlük sorununun kaynağı, sorunu ortaya koyan insanın dışında değildir. Varoluşun olanaklılığından gelen sorun özgürlüğe, kendisini gerçekleştirmesi çağrısında bulunmaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Hasan Haluk Erdem

Satış

% 20
indirim
32.00
Liste Fiyatı : 40.00
Kazancınız : 8.00
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim