Detaylar

Kategori Edebiyat - Roman
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 32.41
Format Kitap
Barkod 9786055261276
Yayın Tarihi 2013-03-20
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 640
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 170 X 240

Naki Tezel'in İstanbul'dan Derlediği Masallar

İnsanlık tarihinin ilk edebî verimleri olarak nitelendirilen masallar milletlerin kültürel kodlarına yer veren anonim halk anlatılarıdır. İnsanoğlunun hayata dair hemen her duygu ve düşüncesini sembolik bir dille ifade eden masallar, kendine has kuralları olan folklorik verimlerden biridir.

Masallarda çoğu zaman Bir varmış bir yokmuş... formeliyle anlatılan olaylar bilinmeyen bir zamanda ve bilinmeyen bir mekânda yaşansa da bu olaylarda gündelik hayatın izlerini, insanın kendisiyle, ailesiyle ve toplumla yaşadığı mücadeleyi bulmak mümkündür. Masalların muhtevalarında; var ile yok, hayal ile gerçek, olağan ile olağanüstü birlikte yer alır. Bunca zıtlığın bir arada bulunduğu masalların sonunda iyiler kazanır, kötüler cezalandırılır ve mutlu sona erişilir. Böylelikle insanoğlu iyiye, güzele ve erdeme yönlendirilir.

Bu kitapta; Naki Tezel'in (1915-1980), bitmez tükenmez folklorik bir zenginliğe sahip olan İstanbul'dan derleyerek 1936-1938 yılları arasında Halk Bilgisi Haberleri Dergisi'nde, İstanbul Masalları adı altında yayımladığı 72 masal incelenmiştir.
Bu incelemenin amacı; ilk masal derleyicilerimizden biri olan Naki Tezel'in İstanbul'dan derlediği bu masallar hakkında bilgi vermek, bu masalların Türk masal araştırmaları tarihi içerisindeki yerini ve önemini tespit etmektir.

Okuyucu eserde; Naki Tezel'in masal araştırmalarındaki yerini ve masal şehri İstanbul'un folklorik zenginliğini bulacaktır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Ferhat Aslan

Satış

% 20
indirim
25.93
Liste Fiyatı : 32.41
Kazancınız : 6.48
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.