Detaylar

Kategori Edebiyat / İnceleme-Araştırma
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 48.00
Format Kitap
Barkod 9786059521147
Yayın Tarihi 2017-03-07
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 264
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Roman Kimlik Kültür - Kurumsal Metin İncelemeleri

Edebî türler içinde, şiir, çok zaman benden yola çıkar ve benin etrafında dünyalar kurar. Hikâye ve romanların öznesiyse, daha çok o veya onlardır. Hikâyeciler ve romancılar, şairlerin aksine, kendi benlerini değil onu, onları, başkalarını anlatırlar. O kadar ki, insanı ve hayatı anlama yolculuğunda psikologları ve sosyologları aşabilir, filozoflarla yarışabilirler. Çünkü onların konusu; genel olarak insan değil, özel olarak insandır. Yani, yazarlar tek tek bireyler, tek tek kişilikler üzerinde durur ve düşünürler. Kurgusal dünyalarda var ettikleri gerçek insanlarla okuyucuya yepyeni alternatif hayat tecrübeleri sunarlar.

Öyleyse, bir hikâyeyi veya bir romanı analiz etmek demek, küçük küçük sayfalardan büyük büyük dünyalar ve yaşama biçimleri bulup çıkarmak demektir. Başka bir söyleyişle, bir romanı veya hikâyeyi çözümlemek demek, insanı ve hayatı çözümlemek; yaşamayı, hayal kurmayı, yaratmayı, mutlu ve umutlu olmayı öğrenmek demektir.

İşte bu kitapta, çağdaş yazarlarımız, Selim İleri, Orhan Pamuk, Mario Levi, Gülcemal ve Ece Erdoğuş'tan seçilmiş eserler üzerine ayrıntılı incelemeler ve değerlendirmeler bulunuyor. Prof. Dr. Ali Budak, titizlikle seçtiği romanları hem niceliksel ve niteliksel olarak sorguluyor hem de onları çağda edebiyat kuramları ışığında yorumluyor ve çözümlüyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Ali Budak

Satış

% 20
indirim
38.40
Liste Fiyatı : 48.00
Kazancınız : 9.60
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim