Detaylar

Kategori Edebiyat / İnceleme-Araştırma
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 75.00
Format Kitap
Barkod 9786057931054
Yayın Tarihi 2019-01-31
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 536
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Türk Postmodern Anlatılarında Modernizm Eleştirisi

Modernleşmek zararlı mıdır? Postmodernizmin doğuşu neden modernizm eleştirisiyle başladı? Yoksa postmodernizm modernizmin bir devamı mıydı? Gaye Belkız Yeter Şahin kitapta tüm bu sorulara cevap ararken edebi bir tür olan romanda (klasik ve modern roman ile postmodern anlatıda) eleştirinin işlevine, değişimine ve romanda eleştiri unsurunun yerine, özellikle de toplumla olan ilişkisine somut örneklerle yer vermiştir.

Modernizme ve modern hayatın bütün olumsuzluklarına bir karşı çıkış projesi olarak doğan postmodernizm, modernizmle ortaya çıkan sorunların eleştirisi üzerine kurulmuş felsefi bir akımdır. Postmodernizm siyasetten ekonomiye, toplumsal yaşamdan sanata, kısacası hayatın hemen her alanında varlık göstermektedir.

Özellikle de son yüzyılda yaşanan bilimsel/teknolojik gelişmelerin fert ve toplum hayatındaki tesirleri edebiyatı da hemen her yönden farklı boyutlarda etkilemiştir. Bilimdeki ilerlemeler ve sanayileşme sonrasında oluşan yeni toplumsal yaşamın ve ekonomik düzenin meydana getirdiği pek çok değişim postmodern anlatıların ana konusu olmuştur. Örneğin bireyselleşmenin ve yabancılaşmanın sonuçları, hızla gelişen teknolojinin olumsuz etkileri, aşırı üretime bağlı tüketim, medya/gösteri toplumunun açmazları bugüne ve geleceğe dair komplo teorileri çeşitli postmodern anlatılarda işlenen konulardır. Dünyada ve Türk toplumunda yaşanan değişimi yeterince anlayabilmek için kitapta Dünya ve Türk edebiyatından seçilen örnek romanların ve postmodern anlatıların incelenmesiyle çağın sorunlarına ışık tutulmuştur.

Bu çalışma güncelliğini daima koruyan bir sorunu, postmodernizmin en temel meselelerinden biri olan modernizm sorununu yani 'postmodern anlatılardaki modernizm eleştirileri'ni temel alması açısından günümüz toplum hayatının ve onun edebiyata yansıyan yönlerinin gün yüzüne çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Gaye Belkız Yeter Şahin

Satış

% 20
indirim
60.00
Liste Fiyatı : 75.00
Kazancınız : 15.00
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim